Původní profesí je technik a před rokem 1989 pracoval jako předák v provozu. Po roce 1989 vystudoval Teologii v Praze a Atlantě a následně založil v na Mostecku komunitní centrum, vybudoval azylový dům pro matky a věnoval se práci s nezaměstnanými. Od roku 1999 se věnuje mezinárodní agendě. Organizoval paralelní konference v průběhu zasedání Mezinárodního měnového fondu a Skupiny Světové banky v Praze (2000) a při zasedání NATO (2002).
S jeho prací souvisí i snaha o reformu politik mezinárodních institucí. Dva roky působil jako spolupracovník Ekumenického týmu při OSN v New Yorku se zaměřením na mezinárodní finanční reformu a kontinuálně se snaží ovlivňovat i politiku EP.
1. Jaký je Váš osobní vztah k EU?
EU vnímám především jako formu mírové spolupráce regionů a národů, z nichž mnohé byly po staletí ve válečných konfliktech. Zájmem nás všech by mělo být tuto spolupráci podporovat a zároveň se důrazně stavět proti zneužívání EU jako nástroje na obohacení jednotlivců na úkor většiny obyvatel unie.
2. Jaké mají europoslanci možnosti prosazovat zájmy ČR v EU a co byste chtěl v EP prosazovat v zájmu ČR Vy v případě zvolení?
Vnímat zájmy obyvatel ČR čistě regionálně by bylo chybou. Jako občané nejdůležitějšího politického a ekonomického společenství máme možnost ovlinit jak bude naše Evropa vypadat. Role Evropského parlamentu jako jediné volené instituce je v tomto ohledu klíčová. Jako poslanec bych se chtěl především zaměřit na zvýšení transparentnosti Rady Evropské unie, která je tvořena zástupci národních vlád a jejíž procesy jsou na rozdíl od Komise či parlamentu naprosto neprůhledné. Chci se zasadit o politiku, zajišťující důstojný život všech obyvatel EU, bez ohledu na konkrétní region.
3. Proč se České republice vyplatí být součástí EU?
Protože čistý transfer financí do ČR představuje 30-40 miliard korun ročně? Protože máme volné hranice, které neblokují stovky kamionů? Protože můžeme podnikat napříč státy EU? Myslím si, že největším přínosem je to, že máme šanci využívat mírové spolupráce. Je jen na nás, jestli tohoto potenciálu využijeme, nebo jestli dovolíme, aby si ekonomičtí žraloci udělali z EU své rejdiště, ve kterém se staneme jen jejich snadnější potravou.
4. Co nám podle Vás Evropská unie dává a co nám bere?
EU nám dává možnost dosud nebývalého společenského rozvoje. Ale ten musíme umět a také chtít využívat jako občané a nebýt jen loutkami v rukou politiků či těch, kteří je platí. EU nám bere naši provincialitu a zahleděnost do sebe. Našim politikům bere částečně možnost nereflektovat problémy v širším kontextu.
5. Proč by voliči měli volit právě Pirátskou stranu, a proč by měli dát preferenční hlas právě vám?
Voliči by měli volit jmenovitě takové poslankyně a poslance, kteří budou prosazovat odpovědnou politiku EU. Odpovědnou především k sociálním a politickým právům všech obyvatel. Společenství kandidátů vedené pirátskou stranou si plně uvědomuje rizika neodpovědné politiky EU či prosazování zájmu jedněch na úkor druhých, a to nejen v rámci národních států a EU, ale i na globální úrovni. Proto je volba pirátských kanditů zásadní pro každého, kdo chce mít Evropu demokratickou, participativní, odpovědnou a svobodomyslnou.